ESNOLYMPICS

ESNOLYMPICS to ogólnopolski projekt organizacji Erasmus Student Network, umożliwiający zagranicznym studentom z całej Polski uczestnictwo w zawodach sportowych organizowanych na kształt igrzysk olimpijskich. Podczas eliminacji w miastach Polski zostaną wyłonione drużyny, które spotkają się w Warszawie, aby walczyć o tytuł najlepszej z najlepszych.

Zalążków tego projektu można się doszukać w wielu lokalnych inicjatywach sportowych jednak pierwsze duże zawody międzyuczelniane odbyły się w 2009 roku w Warszawie  przy okazji obchodów XX-lecia organizacji Erasmus Student Network. Idea rozgrywek sportowych niezwykle przypadła do gustu zarówno zadowolonym uczestnikom jak i pełnym entuzjazmu organizatorom. Studenci zagraniczni przyjeżdzający do Polski ciężko trenowali i domagali się organizacji kolejnych edycji projektu aż w maju 2011 roku o puchar najlepszej erasmusowej drużyny zmierzyli się przedstawiciele  11 miast z Polski. W 2012 roku odbyła się kolejna ogólnopolska edycja ESNOLYMPICS, gospodarzem wydarzenia była Akademia Obrony Narodowej. Uczestnicy z całej Polski zmierzyli się w 4 dyscyplinach sportowych: pływanie, marszobieg z elementami wiedzy o Unii Europejskiej i Stowarzyszeniu ESN Polska ,biegi sprawnościowe oraz  futsal.

Tegoroczna edycja zgromadziła 143 zawodników z 10 miast w Polsce oraz Litwy i Portugalii. ESNOLYMPICS to przede wszystkim ludzie, duch walki i dużo sportowych wrażeń. Zarówno uczestnicy jak i kibice poprzednich edycji zgodnie twierdzą, że jest to nie tylko ostra rywalizacja, i niesamowite emocje, ale również wspaniała zabawa w międzynarodowym środowisku.

Uczestnicy zebrali się w piątek (17.05.2013) na generalnej odprawie w auli Kuropieski. Przedstawiono im dokładnie zasady dyscyplin, harmonogram. Uczestnicy obejrzeli także Ośrodek sport oraz stadion, na którym odbywały się zawody w biegach.

W sobotę od rana wszystkie drużyny były gotowe do rozegrania czterech dyscyplin, które prowadziły do awansu do finałów europejskich. Konkurencja rozpoczęła się od basenu, gdzie Erasmusi mieli do pokonania 50 m stylem dowolnym dla kobiet, 100 m stylem dolnym dla mężczyzn oraz sztafeta 4 x 50 m. Następnie drużyny zostały podzielone i jednocześnie odbywały się 3 dycypliny: futsal, sztafeta oraz siatkówka. 4 najlepsze drużyny, które zebrały najwięcej punktów grały w finałach europejskich.

W finałach ogólnopolskich 3 miejsce zajął Poznań, 2 miejsce - Kraków oraz 1 miejsce - Wrocław. Kraków i Poznań awansowały do finałów europejskich, w których zmierzyły się w konkurencji finałowej - siatkówce. Po rozegranych meczach wyniki przedstawiały się następująco: 1 miejsce - Litwa, 2 miejsce - Portugalia oraz 3 miejsce - Kraków.

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy i mamy nadzieję spotkać się w przyszłym roku na kolejnej edycji ESNOLYMPICS!

Chcesz się dowiedzieć więcej wejdź na stronę: www.olympics.esn.pl