de-logo-color.jpg

Jesteś studentem? Nie wyjeżdżasz w podróż bez aparatu? Jeśli tak, to koniecznie podziel się z nami swoimi doświadczeniami!

Z pozoru kolejny banalny konkurs fotograficzny, ale tak naprawdę jego idea to o wiele więcej niż się wydaje. Nie chodzi tylko o jakość zdjęcia, ale przede wszystkim o to, aby pokazać, jak studenci postrzegają (poprzez obiektyw swojego aparatu) różnice kulturowe w Europie, jej piękno i to, co nierzadko jest zaskakujące czy z drugiej strony narodowo zwyczajne.

Discover Europe, jak sama nazwa wskazuje, jest konkursem ogólnoeuropejskim, co stwarza możliwość otwarcia się na nowe miejsca, kultury, zwyczaje. Każdy postrzega rzeczywistość z innej perspektywy, a celem konkursu jest jak najlepsza ekspresja tej właśnie indywidualnej wizji. To bez znaczenia, czy uczestnik pokaże nam urok własnej Ojczyzny, czy też nowe doświadczenia z podróży po Europie. Ważne jest, aby wyraził to w sposób ujmujący jury.

Discover Europe 2013 to już dziesiąta okazja do tego, aby poszerzyć swoje horyzonty podczas bliskiego kontaktu z fotografią. Ten niezwykły konkurs ma na celu wyłonienie najlepszych zdjęć przedstawiających Polskę oraz inne kraje europejskie, nadesłanych przez studentów z całego kontynentu. Gala finałowa odbędzie się w maju 2013 roku w Warszawie.
W tym roku przewidziane są trzy kategorie konkursowe:

  • Citizen of Europe "Obywatel Europy" - zdjęcia przedstawiające rozmaite oblicza Europejczyków
  • My Europe, my Home "Mój kawałek Europy" - zdjęcia przedstawiające ciekawe miejsca i krajobrazy w Europie
  • Surprise me Europe! "Europo zaskocz mnie!" - zdjęcia przedstawiające śmieszne lub intrygujące sytuacje, które miały miejsce w Europie

oraz dodatkową kategorię specjalną, której opiekunem jest KPMG:

  • "Sukces z Pasji"  - to kategoria dla tych autorów, którym udało się uchwycić niezwykłą iskrę pasji decydującą o czyimś powodzeniu, uczuciu szęścia, satysfakcji. Oczekujemy zdjęć, które ukazują emocje towarzyszące bohaterom prac na ich drodze do wygranej. Zdjęć, które obrazują, jak serce włożone w to, co się robi, przekłda się na czyjś sukces.

Konkurs składa się z dwóch części: etapów lokalnych w kraju i za granicą oraz etapu centralnego. W tym roku, po raz kolejny, zdjęcia będą także oceniane przez internautów poprzez głosowanie na stronie internetowej konkursu. Każdy ma zatem możliwość wybrania swojego ulubionego zdjęcia i zwiększenia przez to jego szansy na zwycięstwo.

Etapy lokalne składają się z 10 etapów organizowanych w Polsce oraz jednego za granicą. Międzyuczelniane grupy robocze będą odpowiedzialne za zorganizowanie Dni Promocyjnych projektu, zorganizowanie wystaw nadesłanych fotografii, a także dokonają wyboru najlepszych prac, które zostaną zakwalifikowane do etapu centralnego. Na etapie regionalnym jurorzy wybiorą w każdej głównej kategorii 10% najlepszych prac, które zostaną skierowane do etapu centralnego oraz spośród których zostaną wybrane po 3 prace nagrodzone specjalnymi nagrodami. Zdjęcia nadsyłane przez studentów zagranicznych będą oceniane przez jury złożone z międzynarodowych fotografów, a najlepsze z nich przejdą do następnego etapu.

Etap centralny to przedstawienie prac jury składającego się z przedstawicieli środowisk artystycznych, które wyłoni najlepsze prace spośród wszystkich nagromadzonych w etapach lokalnych oraz kategorii specjalnej pod patronatem KPMG.

Koordynator Discover Europe:
Katarzyna Siennicka
de@esn.pl

Więcej informacji o konkursie na:

www.discovereurope.esn.pl